ÖVRIGT / Mattor / Röllakan 14181009
nr 1418 1009
Edna Martin
(1908-2003), Sverige
Röllakan, Svensk Hemslöjd. Ej signerad. Rutmönstrad botten i olika gröna och gula nyanser med stiliserade polykroma blommor och S. Grönbrunmelerad bård. 160x240 cm
Kondition: något slitage, kortsidorna och fransar med skador, de flesta fransar saknas
Edna Martin, svensk textilkonstnär född 1908, död 2003.
Utrop:
8.500 kr
Såld:
7.400 kr
måndag 13 september 2021
kl 20:00:15
7.000 kr
7.200 kr
7.200 kr